Out of the Blue / Zčistajasna

25. 11. 20:00 – 21:00
26. 11. 20:00 – 21:00

 Out of the Blue / Zčistajasna
Out of the Blue / Zčistajasna

Silke Huysmans & Hannes Dereere / CAMPO, Belgie

V angličtině s českými titulky.

„Víme více o povrchu Měsíce než o dně oceánu“. Toto tvrzení často zaznívá, když se mluví o mořských hlubinách. Nerostné bohatství na souši je již skoro vyčerpané, těžařské společnosti se proto obracejí k oceánu.
Závěrečná část úspěšné trilogie o těžbě a dobývání, jejíž dvě předchozí části byly v Arše uvedeny, nás zavede do prostředí dolování na dně moře. 

Multimediální performance je pokusem zachytit okamžik, který je možná klíčový v historii Země. Jak hluboko mohou těžební společnosti kopat a k čemu se vlastně jako lidstvo chceme dokopat? Jaké nám to přináší možnosti a jaká to má rizika? Co z toho máme?

Na jaře 2021 se na odlehlém místě Tichého oceánu shromážďují tři lodě. Jedna z nich patří belgické težební společnosti DEME-GSR. Čtyři kilometry pod mořskou hladinou jejich důlní robot bagruje mořské dno a snaží se najít rudy kovů. Z další lodi operaci bedlivě sleduje mezinárodní tým mořských biologů a geologů. Třetí loď završuje flotilu: na palubě známého Rainbow Warrior protestují aktivisté Greenpeace proti tomuto potenciálnímu průmyslu budoucnosti.
 
Ze svého malého bytu v Bruselu se Silke a Hannes spojili se těmito loděmi přes satelit. Posádka každé lodi představuje jeden pilíř veřejné debaty: průmysl, vědu a aktivismus. Ze záznamů telefonických hovorů Silke a Hannes postupně skládají intimní portrét nového odvětví, které může být nadějí i hrozbou. 

První a druhou část trilogie Mining Stories a Pleasant Island Divadlo Archa uvedlo v roce 2019 v rámci festivalů 4+4 a Akcent.

https://silkehuysmanshannesdereere.com

 

Kredity

Vytvořili a prezentují: Silke Huysmans & Hannes Dereere
Dramaturgie: Dries Douibi
Zvukový mix: Lieven Dousselaere 
Vnější oko: Pol Heyvaert
Technici: Korneel Coessens, Piet Depoortere, Koen Goossens & Babette Poncelet 
Produkce: CAMPO 

Koprodukce:  Bunker (Ljubljana), De Brakke Grond (Amsterdam), Noorderzon - Festival of Performing Arts and Society (Groningen), Zürcher Theater Spektakel (Zürich), Beursschouwburg & Kunstenfestivaldesarts (Brussels), PACT Zollverein (Essen), Théâtre de la Ville (Paris) & Festival d'Automne à Paris

 

Za podpory

Hlavní město Praha                  Státní fond kultury ČR


Flanders / State of the Art

 

out-of-the-blue-kfda22-loes-geuens151.jpeg

out-of-the-blue-kfda22-loes-geuens073.jpeg

out-of-the-blue-kfda22-loes-geuens083.jpeg

out-of-the-blue-kfda22-loes-geuens107.jpeg

out-of-the-blue-kfda22-loes-geuens147.jpeg

out-of-the-blue-kfda22-loes-geuens097.jpeg

out-of-the-blue-kfda22-loes-geuens079-2.jpeg

out-of-the-blue-kfda22-loes-geuens180.jpeg