Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum

18. 11. 20:00 – 21:30

 Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum
Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum

Divadlo Archa a Jam Factory, Lvov / Text: Anastasiia Kosodii / Scénický koncept: Jana Svobodová

Součástí představení je projekce textu Anastasiie Kosodii v plném znění v českém a anglickém jazyce. Po scénickém čtení následuje debata s autorkou Anastasiiou Kosidii, režisérkou a autorkou konceptu Janou Svobodovou, tvůrčím týmem a diváky.

Říká se, že Inter arma silent musae. Ale je tomu skutečně tak? Ukrajinští umělci se díky ruské agresi ocitli ve velmi těžké situaci. S hrůzou sledujeme zprávy z bojiště a umělce, kteří jsou ve válce prostě neslyšíme. Ztratili své publikum doma a k nám jejich hlas nedolehne. 

Spolu s dalšími evropskými kulturními organizacemi jsme se spojili s našim partnerským uměleckým centrem Jam Factory ve Lvově. Jeho ředitelka Božena Zakaljužna vyzvala několik ukrajinských spisovatelů a dramatiků, aby vytvořili nové texty, které by byly zprávou o „obyčejných životech“ v krvácející zemi.

Pro festival Akcent jsme vybrali text mladé ukrajinské spisovatelky Anastasiie Kosodii.

Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum je silnou emotivní výpovědí, která má moderní formu a zároveň hluboké kořeny v ukrajinské kulturní tradici.  Pro uvedení tohoto textu Archa zvolila velmi střídmý inscenační formát, tak aby příběhy mohly zaznít svojí vlastní silou.

Součástí představení je projekce textu Anastasiie Kosodii v plném znění v českém a anglickém jazyce.

Po scénickém čtení následuje debata s autorkou Anastasiiou Kosodii, režisérkou a autorkou konceptu Janou Svobodovou, tvůrčím týmem a diváky.
Debata bude moderovaná Henkem Keizerem.

Henk Keizer je nizozemský odborník na umění v oblasti site a social-specific a propagátor participativních a kolaborativních uměleckých postupů, zejména ve venkovských oblastech. Nedávno inicioval novou síť nazvanou A.R.E.A.; Umění ve venkovských evropských oblastech. Mnoho Ukrajinců našlo bezpečné místo ve venkovských oblastech. Členové AREA se rozhodli spolupracovat s The Jam Factory ve Lvově. Dílo Anastasiie Kosodiy nazvané „8 krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publiku“ je kromě Divadla Archa v Praze prezentováno v Dánsku, Nizozemsku, Velké Británii, Švédsku a další země budou následovat. Henk pracuje na dánském venkově a je součástí projektu Elefsina 2023 a přednáší na Mezinárodní letní škole v sociálním kontextu Divadla Archa. www.network-area.eu

Kredity

Text: Anastasiia Kosodii 
Scénická koncepce: Jana Svobodová
Vytvořili a účinkují: Sofia Velez, Mariia Kosiichuk, Lotta Karlsonn, Rosa Berman, Amanda Doherty 
Light design: Pavel Kotlík 
Hudba: Lotta Karlsonn
Asistentka režie, produkce: Romana Sekáčová
Překlad do angličtiny: Pavlo Hrytsak 
Překlad do češtiny: Miroslav Tomek

Text vznikl za podpory Jam Factory Art Center, Lvov v rámci divadelního projektu „Dokument bez názvu“.

Jam Factory Art Center 
https://jamfactory.ua/

Jam Factory Art Center

Státní fond kultury ČR

Hlavní město Praha

Městská část Praha 1

udalost-HRA-2657.jpeg

HRA-2665.jpeg

HRA-2688.jpeg

HRA-2698.jpeg

HRA-2648.jpeg

HRA-2678.jpeg

HRA-2672.jpeg

HRA-2693.jpeg